Alimenty na współmałżonka – co musisz wiedzie

Alimenty na współmałżonka – co musisz wiedzie

Różne sytuacje mogą nam się przytrafić, a na pewno niezbyt komfortowe będzie rozstanie po wielu latach z małżonkiem. Pamiętajmy jednak, że w pewnych okolicznościach będziemy mieli obowiązki finansowe. Należy więc wiedzieć, w jakich okolicznościach będziemy zobowiązani do płacenia alimentów.

Dlaczego warto wiedzieć, czym są alimenty?

Przede wszystkim więc musimy sobie uświadomić, że pewna podstawowa wiedza prawna będzie po prostu wymagana w przypadku każdego dorosłego człowieka. Są takie okoliczności życiowe, gdy po prostu będziemy w większej lub mniejszej mierze zobowiązani do tego, aby utrzymywać inne osoby albo przynajmniej wspomagać je finansowo. Dla wielu osób wydaje się to też wręcz niedorzeczne, ale nawet po rozwodzie może być nałożony na nas obowiązek alimentacyjny. Jeżeli chodzi o aspekt czysto prawny, to małżonkowie są wobec siebie tak samo zobowiązani, jeżeli chodzi o świadczenia alimentacyjne. Tak samo więc mąż może się domagać alimentów od byłej żony i żona od byłego męża. W efekcie więc na przykład żona może występować o alimenty do drugiej strony nawet w trakcie trwania małżeństwa. Przewiduje to kodeks rodzinny. Chodzi tu bowiem o obowiązki, które są związane z utrzymywaniem gospodarstwa domowego, a także wychowywaniem dzieci. W takich sytuacjach, gdy jedno z małżonków nie wywiązuje się z takiego obowiązku albo nie w sposób dostateczny, to można się zwrócić do sądu, aby część wynagrodzenia lub nawet jego całość była wypłacana drugiemu małżonkowi.

Alimenty również po rozwodzie?

Dla wielu osób więc bardzo zaskakujące może być także to, że w pewnych okolicznościach będziemy musieli płacić alimenty nawet po rozwodzie. Tu jednak w grę będzie wchodzić wyrok rozwodowy. Pod uwagę bierze się tutaj na przykład winę za rozkład pożycia małżeńskiego. Oczywiście zawsze też powinniśmy zapytać doświadczonego prawnika o temat taki jak alimenty Kraków jest akurat miastem, gdzie będzie można znaleźć takich fachowców od ręki. Natychmiast nas poinformują, czym są na przykład usprawiedliwione potrzeby małżonka albo jego możliwości zarobkowe. Musimy także brać pod uwagę to, że jeżeli chodzi o same potrzeby małżonka, to mogą one być w bardzo różny sposób rozumiane. Dużo będzie zależało od tego, czy rozwód był przeprowadzony bez orzekania o winie albo chodziło o obopólną winę. Inaczej też będzie tu widziany efekt alimentacyjny, jeżeli chodzi o wyłączną winę męża lub żony. Doświadczony prawnik zawsze jednak nas poinformuje o wszystkich nawet największych niuansach. Dzięki temu będziemy przygotowani nawet na najgorsze scenariusze.

Rodzina Różności