Czy warto wyjechać kamperem na wakacje?

Czy warto wyjechać kamperem na wakacje?

Wakacje to czas, w którym przeważnie rezerwowane są zasłużone ciężką pracą dni urlopowe. Wiele osób idzie na łatwiznę, a więc decyduje się na wykupienie wakacji „All inclusive” w najbliższym bądź renomowanym biurze podróży. Są jednak i tacy, którzy decydują się na zupełnie inną formę wypoczynku – caravaning. Czy warto spędzić wakacje w ten sposób?

Dlaczego wakacje w kamperze to idealny sposób na spędzenie urlopu?

Kamper to tak zwany samochód kempingowy. Spędzenie urlopu  domku na kółkach to rozwiązanie, które staje się w Europie coraz popularniejsze. Choć jeszcze dekadę temu było to domenom starszych wczasowiczów, to obecnie zalety posiadania przy sobie własnej łazienki, kuchni i łóżka, zaczynają doceniać młodsze pokolenia, czasami decydujące się na taką podróż z dziećmi. Pojazd kempingowy można zorganizować na kilka sposobów, a części do kamperów są ogólnodostępne i w przystępnej cenie.

Decydując się na wypożyczenie nowego auta, należy wziąć pod uwagę, iż są to koszta wynoszące około 500 złotych na dzień. Osoby mające nieco większy wolny budżet mogą kupić nowe auto – tu ceny są zbliżone do tych, jakie wiążą się z postawieniem prawdziwego nowego domu oraz niejednokrotnie przekraczają pół miliona złotych. Innym sposobem jest kupienie używanego auta, jednak również i ta opcja nie należy do tanich.

Największą i niepodważalną zaletą wakacji w kamperze jest poczucie wolności, które wiąże się z brakiem zobowiązania wobec konkretnego miejsca. Po prostu można je opuścić w każdym dowolnie wybranym momencie. Innym argumentem przemawiającym na tak, jeśli chodzi na wakacje w pojeździe kempingowym, jest nieustanna możliwość zwiedzania, bez obawy o nocleg czy odległość między kolejnymi ciekawymi miejscami. Tak więc wakacje w kamperze to idealny wariant dla osób ciekawych świata i pragnących wolności.

Drogie części do kamperów, wysokie taryfy na autostradach, spalanie na trasie – wady podróżowania pojazdem kempingowym

Każde rozwiązanie ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Podobnie jest z podróżowaniem amperem. Jednym będzie przeszkadzać powolna jazda, innym zaś wysokie spalanie. Takie cechy związane są zarówno z masą pojazdu (po zapakowaniu wakacyjnego ekwipunku i pożywienia pojazd może ważyć ponad 3 tony) oraz z ogromnym oporem, który stawiany jest kamperowi podczas jazdy.

Inną wadą jazdy amperem są taryfy na autostradach. W niemal każdym kraju pojazdy te traktowane są gorzej niż samochody osobowe – co wiąże się z wyższymi kosztami przejazdu.

Posiadając własny pojazd kempingowy, należy liczyć się również z tym, iż są sytuacje, w których potrzebne będą nowe części do kamperów. Niekoniecznie musi wiązać się to z dużymi kosztami, gdyż najczęściej wymiany wymagają tańsze elementy, jak np. kliny poziomujące czy uchwyty. Jednak należy wziąć pod uwagę, iż wymiana niektórych części związana jest z dużymi kosztami.

Dom