Rodzaje komputerów

Kategoria: O komputerach, Pozycjonowanie

Postęp i rozwój techniki informatycznej uwydatnia się w największym stopniu w zakresie technologii budowy komputerów. Konsekwencją jest pojawianie się nowych typów komputerów. Głównie chodzi o nowoczesne mikroprocesory, pamięci i urządzenia peryferyjne. Podział na typy komputerów jest umowny, a najczęstszym kryterium jest budowa, funkcjonalność, cena oraz budowa. Według tego, rozróżniamy: mikrokomputery, minikomputery i superkomputery. Mikrokomputery – to typ komputerów, które spowodowały największe zmiany. Dzielimy je na dwie grupy: specjalizowane oraz uniwersalne, do których należą domowe i profesjonalne, zwane personalnymi, są grupą najliczniejszą w różnego typu zastosowaniach.

Dzieli się je na biurowe, przenośne, notatnikowe i podręczne. Specjalną grupę stanowią komputery sterowane pisakiem, tzw. pen-komputery. Użytkownik może go bardzo łatwo przekształcić w normalny komputer przez dołączenie monitora o normalnych rozmiarach, stacji, dysków, klawiatury, myszy. Minikomputery – charakteryzują się większą pojemnością pamięci operacyjnej, dłuższym słowem maszynowym, możliwością równoczesnej pracy wielu użytkowników. Do minikomputerów zalicza się, tzw. stacje roboczą. Łączą ją cechy sprzętu mikro i mini. Superkomputery – o największej mocy obliczeniowej. Mówi się o nich: ultrakomputery, superserwery itp. Pamięci maso¬we w formie pakietów dysków są praktycznie nieograniczone, natomiast pamięć operacyjną cechuje pojemność rzędu miliardów bajtów. Wysoka cena superkomputerów powoduje ograniczenie ich zastosowań.

Komputer przemysłowy

Kategoria: O komputerach, Pozycjonowanie

Komputery przemysłowe, należą do produktów uniwersalnych aplikacyjnie, a przez to stosowanych w wielu branżach. Dostawcy, obsługujący ten rynek, coraz częściej wychodzą ze swoimi produktami do klientów z innych sektorów, nieraz biegunowo odległych od przemysłu. W Polsce głównymi odbiorcami są trzy grupy firm – integratorzy systemów, klienci końcowi oraz producenci. Komputer przemysłowy stanowi praktycznie zawsze część większego systemu, którego zadaniem jest zbieranie i analiza danych, akwizycja obrazów, kontrola parametrów procesowych czy sterowanie innymi urządzeniami, co wymaga również jego wcześniejszej integracji.

Jest ona wykonywana przez firmy zewnętrzne, dostawców, jak też mogą się nią zajmować wewnętrzne zespoły inżynierskie w zakładach przemysłowych. W przypadku takich klientów końcowych komputery są też kupowane na potrzeby serwisowe. Gdy zachodzi bowiem potrzeba wymiany tych ostatnich, zazwyczaj ma miejsce całkowita modernizacja, co oznacza użycie zupełnie nowego komputera – najczęściej z układami kolejnej generacji.

Op

Kategoria: O komputerach, Pozycjonowanie

Oprogramowanie – to programy komputerowe, aplikacje, których celem jest funkcjonalność i użyteczność: edytory dokumentów, programy multimedialne, programy archiwizujące, bazy danych, języki oprogramowania, programy edukacyjne, do obliczeń naukowo-technicznych, specjalistyczne, związane z siecią, z bezpieczeństwem, programy antywirusowe.
Edytory dokumentów to kolejno:
edytor tekstów dzielący się na proste i bardziej skomplikowane programy oferujące poza edycją tekstu, wstawianie grafiki.
Pakiety biurowe to zestawy programów przeznaczonych do celów głównie biurowych.
Edytory HTML – czyli programy do tworzenia dokumentów HTML.

Programy multimedialne:
Edytory graficzne – przeznaczone do modyfikacji i tworzenia obrazów są klasyfikowane pod względem techniki ich tworzenia, stąd można wyróżnić programy przeznaczone do grafiki wektorowej.
Edytory dźwięku – programy edytujące pliki dźwiękowe albo komponujące muzykę.
Edytory video – programy służące do montażu filmów cyfrowych.
Odtwarzacze multimedialne – odtwarzanie plików multimedialnych, obsługa zarówno plików dźwiękowych jak i video, możliwość korzystania z internetowych stacji radiowych i telewizyjnych.

Nowoczesne komputery na rynku

Kategoria: O komputerach, Pozycjonowanie

Nowoczesnych komputerów na rynku jest ogromna ilość. Każdy z nich oferuje coś odmiennego, ale zbliżonego do siebie. Technologia i technika, w tym ich rozwój sprawił, że coraz szybciej powstają nowe produkty komputerowe, jakie trafiają do sklepów. Są to komputery szybsze, wyposażone w mocniejsza grafikę, lepsza kartę dźwiękowa, i nowe systemy operacyjne. Komputery nowej generacji są świetnym rozwiązaniem dla graczy, którzy wciąż poszukują nowych, jeszcze lepszych gier wymagających coraz bardziej zaawansowanego sprzętu elektronicznego.

Można skorzystać z okazji kupna komputera przenośnego lub stacjonarnego w sklepach sieciowych, gdzie zwykle są ogromne obniżki cenowe. Szczególnie w sezonach zakup takiego sprzętu może okazać się być bardziej atrakcyjny niż dotychczas Warto więc łapać okazje, i wypatrywać komputera, który spełni nasze oczekiwania względem wyposażenia. Nie trudno znaleźć również takie oferty w sklepach internetowych, na stronach www producentów, wyprzedających sprzęt z magazynów, lub przyciągających promocjami do siebie wszystkich zainteresowanych.

Komputery stacjonarne

Kategoria: O komputerach, Pozycjonowanie

Komputery stacjonarne choć są imponującym rozwiązaniem względem domowych warunków użytkowania, coraz częściej wychodzą z mody, a w zamian wchodzą do łask komputery przenośne, w tym laptopy, notebooki, jak również ich odpowiedniki tj. tablety, bądź prowizoryczne małe komputerki – smartfony, z jakich korzysta wiele młodych osób, ceniących sobie wygodę, i ich dostępność na rynku, oraz wielofunkcyjność, jaka oferują.

Komputery stacjonarne z kolei są mocniejsze, i więcej można na nich zrobić względem wkomponowanych podzespołów. Sprawdzają się zarówno w firmach, jak również w domowych warunkach. Są wytrzymalsze, i co lepsze, nie trzeba ładować ich baterii, żeby nam służyły, i ciągle sprawdzać stanu przenośnego źródła zasilania, która starcza niekiedy jedynie na trzy godziny ciągłej pracy. Jest to z pewnością mankament komputerów przenośnych, jednak biorąc pod uwagę zaawansowanie oraz ewolucję w temacie rozwoju komputeryzacji, i zaawansowaną technologię niedługo może się to zmienić na lepsze.

Komputer dla gracza

Kategoria: O komputerach, Pozycjonowanie

Komputery personalne dla użytkowników tych urządzeń elektronicznych choć z pozoru są bardzo podobne, różnią się i to bardzo ze względu na ich przeznaczenie, oraz funkcje, jakie mają spełniać. Jednymi z najbardziej wymagających komputerów osobistych są komputery dedykowane graczom gier multimedialnych. Gry komputerowe to ogromne wymagania sprzętowe i ciągle to nowe rozwiązania pod względem technologicznym. Dotyczy to przede wszystkim kart graficznych, ale nie tylko.

Karta graficzna dla gracza komputerowego to najważniejszy element odzwierciedlający realistyczne obrazy, grafiki, to płynność poruszania się graczami, czy płynność elementów graficznych. Komputer gracza to mocny odpowiednio i szybki procesor bardzo dużo podręcznej pamięci ram, ale i doskonały i niezawodny napęd optyczny do odczytu zapisanych na nośnikach gier. Inne nie wymienione elementy, takie jak odpowiednia klawiatura, ergonomiczna mysz, czy pady, to również elementy komputera różniącego go od innych niż przeznaczonego dla gracza gier.

Tanie komputery

Kategoria: O komputerach, Pozycjonowanie

Komputery to na tyle popularne urządzenia że zna je prawie każdy człowiek na świecie. Otaczają nas wszędzie pomagają w pracy, służą rozrywce, jak i pomagają nam w komunikacji z innymi czy służą do celów edukacyjnych. Taka popularność sprawia, że komputery na świecie są coraz to bardziej zaawansowane technologicznie, coraz to mniejsze ale i wydajniejsze, ale przede wszystkim coraz tańsze. Możliwość produkowania ich za pomocą nowoczesnych coraz to tańszych technologii sprawia, że konkurencyjność wśród producentów skłania ich do coraz to bardziej obniżania ich cen.

Jest to oczywiście z pożytkiem dla większości konsumentów i dla całego elektronicznego rynku komputerowego bo w ten sposób to urządzenie staje się jeszcze bardziej dostępne dla każdego mieszkańca naszej planety. Dodać należy ze ogrom komputerów jest modernizowanych, a co za tym idzie nie ma potrzeby wymiany całej jednostki tylko najbardziej przestarzałych podzespołów i to również sprawia o tanich kosztach posiadania ciągle nowoczesnego komputera.

Internetowy sklep komputerowy

Kategoria: O komputerach, Pozycjonowanie

Komputery jak większość sprzętu elektronicznego sprzedawanego na rynku ma również swoje sklepy internetowe. Nie różnią się one absolutnie jeżeli idzie o asortyment ze stacjonarnymi sklepami, mają niemniej jednak kilka zasadniczych zalet w porównaniu z tradycyjnym sklepem. Pierwsza z nich to wygoda zakupów. Nie wychodzimy z domu a mamy pod ręką wszystko to, co na rynku komputerowym jest najnowsze, najbardziej popularne, ale i najbardziej chwalone przez innych użytkowników tych urządzeń.

Kolejny powód, jaki skłania do korzystania ze sklepów komputerowych w internecie będzie ich system pracy, bo zazwyczaj są dla nas otwarte 24 godziny na dobę i we wszystkie dni tygodnia nie wyłączając z tego świąt. Zawsze o każdej porze możemy złożyć tam zamówienie jakie będzie zrealizowane w kilka dni a zamówiony towar dostarczony do naszego domu, lub innego wyznaczonego miejsca. Internetowe sklepy komputerowe to nieuchronna przyszłość, z którą muszą się powoli oswajać wszyscy nie tylko zainteresowani kupnem komputera, ale i innych artykułów.

Komputery a sklepy sieciowe

Kategoria: O komputerach, Pozycjonowanie

Sklepów komputerowych jest naprawdę bardzo dużo, czy to stacjonarnych, czy internetowych, lecz ich konkurencyjność względem klientów różni się zasadniczo. Duże sklepy sieciowe, markety bądź centra handlowe nie mają, aż tak zaawansowanego asortymentowo podejścia do klienta jak wyspecjalizowane sklepy tylko z komputerami, ale duże sieci handlowe mogą sobie pozwolić na spore obniżki cenowe. Spowodowane jest to ich masowym podejściem do sprzedaży artykułów, różnymi promocjami i bonifikatami dla klientów, mających przyciągnąć i zainteresować nową grupę nabywców.

Z kolei małe sklepy mające spore koszty, czy to lokalowe, czy osobowe nie mogą sobie pozwolić na taki luksus, choć zdarzają się i tam atrakcyjnie cenowo promocje na całe komputery lub ich części. Niemniej jednak niska cena komputera Nie świadczy o jego atrakcyjności, jego nowoczesności i tym, co chciałby mieć użytkownik na indywidualne potrzeby, ponieważ w sklepach sieciowych sprzedawane są gotowe, najbardziej popularne i uniwersalne zestawy komputerowe.

Forum komputerowe

Kategoria: O komputerach, Pozycjonowanie

Wiedzę na temat komputerów i ich oprogramowania można czerpać z bardzo wielu źródeł. Jednym z nich i chyba największym jest oczywiście internet i wielotematyczność zagadnień, jakie na temat komputerów możemy tam znaleźć. Istnieją tam fora tematyczne związane z konkretnymi zagadnieniami, a ich nieoceniona pomoc w poznawaniu nie tylko komputera jako urządzenia, ale i wszystkiego, co jest z nim związane jest ogromna.

Od zagadnień związanych ze sprzętem, najlepszymi rozwiązaniami pod względem wydajności pracy jednostki PC, doradzeniem, w jakim sklepie w naszym pobliżu zaopatrzyć się w komputer lub jego części, po tematy związane z oprogramowaniem ale i grami, czy programami użytkowymi, wszystko tam znajdziemy na forum. Możemy tam uczestniczyć w dyskusjach, zadawać nurtujące nas pytania, i poznawać nowe doświadczenia w obcowaniu, że wszystkim tym, co dotyczy komputerów. Warto założyć swoje konto będąc miłośnikiem komputerów i rozszerzać tam swoja wiedzę w tym kierunku, jaki nas najbardziej interesuje.

Sieć komputerowa

Kategoria: O komputerach, Pozycjonowanie

Jeden komputer to bardzo pożyteczne urządzenie, lecz sieć komputerowa to już całkiem spore pole do popisu by móc razem współpracować, komunikować się lub w celu rozrywki grać w gry. Sieci komputerowe mogą mieć charakter otwarty dla wszystkich i mogą do nich logować się praktycznie wszyscy, jak i mogą być zamknięte dla tylko i wyłącznie ograniczonego grona użytkowników. Taki przypadek najczęściej zaobserwujemy w bankach gdzie sieci wewnętrzne ze względów bezpieczeństwa są niedostępne dla innych podsieci, czy zwykłego internetu.

Niemniej jednak to tylko kilka wyjątków bo będąc użytkownikiem sieci komputerowej mamy wiele przywileju i korzyści takich, jak zdalne pobieranie danych, logowanie się na inne jednostki w celu ich naprawienia, lub zmiany, czy wymiany oprogramowania. Największa ilość użytkowników sieci to gracze gier komputerowych. To specjalne grupy, dla których przeciwnikiem nie jest maszyna o człowiek siedzący po drugiej stronie sieci. Taki rodzaj rozrywki ma mnóstwo zwolenników.

Podzespoły komputerów

Kategoria: O komputerach, Pozycjonowanie

Komputery to tego typu urządzenia elektroniczne które bardzo szybko tracą na swojej aktualności tak sprzętowej jak i oprogramowania. Coraz to nowsze rozwiązania dotyczące sprzętu sprawiają, że dziś kupiony komputer za pół roku, a pewnikiem za rok będzie już lekko podstarzałym sprzętem. Poczynając od coraz to mocniejszych i bardziej wydajniejszych procesorów, pamięci podręcznej RAM, czy nowych szybkich napędach optycznych lub elektronicznych nośnikach danych, komputery to ogrom możliwości rozwijania ich podzespołów i modernizowania możliwości wymaganych to do programów użytkowych lub gier.

Te ostatnie doskonale odzwierciedlają jak szybko rozwija się rynek graficznych kart komputerowych, jakie w coraz to bardziej realistyczny i naturalny sposób wyświetlają obraz z bardzo wymagających i zaawansowanych technologicznie gier. Podzespoły komputerowe to również peryferia takie jak myszy, klawiatury, pady, czy joysticki. Tu również użytkowe cechy maja wpływ lecz design tych przedmiotów i moda ciągle gonią do przodu.

Karty graficzne

Kategoria: O komputerach, Pozycjonowanie

Jednym z ważniejszych podzespołów komputerowych są karty graficzne. Mają one zasadniczy wpływ na jakość wyświetlanego na monitorze obrazu, ale i odpowiadają za wydajność programów graficznych, gier komputerowych, czy filmów jakie możemy oglądać na naszym PC-cie. Ceny kart graficznych w zależności od ich technologicznego zaawansowania mogą stanowić niekiedy prawie połowę kosztów całego komputera. Ich ciągły rozwój, a w zasadzie sprostanie wymaganiom programistów którzy piszą coraz to bardziej realistyczne gry komputerowe, jest o tyle dokuczliwe dla użytkowników komputerów, iż chcąc być ciągle na topie i mieć nowoczesny komputer , powinno się praktycznie co rok wymieniać kartę grafiki.

Karta graficzna to również urządzenie do którego możemy podłączyć kilka monitorów na wiele sposobów i w wielu konfiguracjach. Warto pamiętać, ze mało kto korzysta dziś z kart nie posiadających wysokiej rozdzielczości, wyjść HDMI, obsługujących wszystkie formaty graficzne w idealnej jakości. Dla niektórych grafika w komputerze to najważniejszy podzespół całej jednostki.

Oprogramowanie komputerów

Kategoria: O komputerach, Pozycjonowanie

Komputer to elektroniczne urządzenie będące w pełni uzależnione od zainstalowanego na nim oprogramowania. Bez programów, czy systemu operacyjnego komputer byłby zupełnie bezużyteczną elektroniczną maszyną bez większej wartości. To właśnie oprogramowanie czyli system operacyjny ożywia to urządzenie i nadaje mu sens jego przydatności.

Od niego zależą użytkowe parametry komputera i stwarzają z niego idealne multimedialne urządzenie. Prócz samego systemu operacyjnego który sam w sobie zazwyczaj posiada już wiele programów użytkowych służących, bądź to do pisania, liczenia, czy rysowania, posiada również komunikatory internetowe przeglądarki stron co sprawią, że już sam w sobie jest nieocenionym przydatnym urządzeniem. Oprogramowani stanowiące już o konkretnym przeznaczeniu komputera, takie jak programy do edycji dźwięku lub obrazu, tworzenie i obróbka materiałów wideo oraz możliwość nagrania na nośniki, również za pomocą odpowiedniego oprogramowania, sprawiają, iż komputer ma nieograniczone możliwości.

Typy komputerów

Kategoria: O komputerach, Pozycjonowanie

Komputer to bardzo ogólne określenie na elektroniczne urządzenie jakie musi spełniać zakładane dla niego zadania. Z tego też powodu komputery możemy pogrupować na co najmniej kilka kategorii. Komputery przemysłowe sterują procesami technologicznymi w fabrykach, dbają o systemy bezpieczeństwa, sprawdzają jakość wykonywanej produkcji, ale i informują o wadach i usterkach, czy przypadających okresach serwisowych maszyn i urządzeń.

 

Komputery samochodowe tak powszechne na dzień dzisiejszy również sterują większością podzespołów auta i informują o wielu ważnych czynnikach mających wpływ na bezpieczna ekonomiczna i bezawaryjną jazdę samochodu. Komputery biurowe to jednostki do prowadzenia księgowości spraw kadrowych, baz danych personalnych i wielu wielu innych rzeczy. Z kolei komputery osobiste najbardziej popularne to nieograniczona ilość rozrywki, poprzez dostęp do internetu, gier i rozmaitego oprogramowania użytecznego. Jak widać komputer to konkretnie przeznaczone urządzenie do konkretnego zadania.

Podstawowe elementy komputera

Kategoria: O komputerach, Pozycjonowanie

Komputer, jako urządzenie znane jest praktycznie każdemu, ale nie każdy ma świadomość z jakich podzespołów składa się rozbudowany PC-et. Oczywiście zacząć należałoby od obudowy która nie jest wcale zwykłym kawałkiem blachy i tworzywa sztucznego. Jej dostosowanie do reszty podzespołów sprawia, że w większości przypadków jest to element uniwersalny jak większość części komputerowych. Dalej ważnym elementem będzie zasilacz do którego podłączona jest płyta główna na której znajduje się procesor i pamięci podręczne ram. Zintegrowanymi z płyta główna elementami może być karta graficzna lub dźwiękowa, lecz większość dobrych komputerów posiada te elementu jako oddzielne części.

Dyski twarde na których znajduje się system operacyjny i zapisywane są dane to kolejne elementy, bez jakich komputery nie mogły by działać. Napędy optyczne i nośniki z danymi to następne ważne części komputerowe. Karta sieciowa do łączności z internetem i innej komunikacji sieciowej to nieodzowny element każdego nowoczesnego komputera. Monitor, drukarka, mysz klawiatura, i chyba na tym skończymy.