Program dla płatników ZUS

Kategoria: Programy

Wszyscy przedsiębiorcy, obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom społecznym w ZUS. W związku z tym, ustawowo zobowiązani sa do comiesięcznego składania deklaracji i licznych raportów za siebie i zatrudnionych współpracowników. Jest przy tym bardzo dużo biurokracji, dlatego idealnym rozwiązaniem dla każdej osoby, która prowadzi firmę, jest program komputerowy,  służący właśnie do sporządzania wymaganej prze ZUS dokumentacji ubezpieczeniowej i rozliczeniowej. Program jest całkowicie bezpłatny i ułatwia transmisje dokumentów miedzy płatnikiem – czyli przedsiębiorcą, a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Każdy jest w stanie opanować to oprogramowanie. Kiedy już wpiszemy do jego bazy danych wszystkie swoje dane, dane swoich współpracowników, a także podstawy wymiary składek, tak naprawdę program zrobi wszystko za nas. O ile oczywiście wszystkie dane zostaną wprowadzone w sposób poprawny. Ludzie, które pracują na tych programie,  nie wyobrażają już sobie powrotu do ręcznego wypełniania raportów imiennych za każdego pracownika i ogólnej deklaracji rozliczeniowej.

Większość z nas, już dawno odzwyczaiła się od ręcznego pisania, dlatego comiesięczne wypełnianie kilku, a nawet kilkunastu kartek jest sytuacja nie do przyjęcia. Program jest tak napisany, ze nie ma możliwości, aby źle policzył należną składkę. A to bardzo ważna informacja. Każdy jest tylko człowiekiem, przy ręcznym podliczaniu, może się zdarzyć, że pomylimy się w obliczeniach i opłacimy składkę, na przykład w niepełnej wysokości. Nawet, jeśli jest to tylko kilka złotych, odsetki naliczone od takiej pomyłki to najmniejszy problem dla przedsiębiorcy. Jeśli płacimy dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, a znajdziemy się na zwolnieniu lekarskim, taka pomyłka w obliczeniu, może nas kosztować więcej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pozbawi nas zasiłku chorobowego i przedsiębiorca będzie musiał czekać kolejne 90 dni na to, aby zyskać ponowne uprawnienia do zasiłku, a  zaległe pieniądze z tego tytułu, nie zostaną również wypłacone.

Programy komputerowe dla gastronomii

Kategoria: Programy

Restauracje, puby i bary to branże, w których bez odpowiednich programów komputerowych właściciele mogliby mieć problem z rozliczeniem stanów magazynowych. Wprawdzie przez lata gastronomia funkcjonowała bez takich udogodnień, ale skoro może być łatwiej, dlaczego nie skorzystać. Najpopularniejsze programy to takie, które jednocześnie obliczają nam, nie tylko obroty, ale pozwalają na wyrywkowe sprawdzenie, poprawności stanów magazynowych. Właściciel restauracji, nie musi już przeprowadzać całościowej inwentaryzacji, która często zajmuje wiele godzin. W przeszłości, po spisaniu stanów, trzeba było podliczać wszystkie faktury ręcznie. Czasami trwało to nawet kilka dni. Teraz, dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu, wystarczy kontrola kilku pozycji w magazynie. Zdecydowanie, ułatwia to sprawdzenie nie tylko pracowników, ale również  planowanie wielkości sprzedaży poszczególnych dań, znajdujących się w naszym menu. Jeśli nie ma rotacji danego towaru, oznacza to, że bez żalu można wycofać ze sprzedaży poszczególne dania.

To wszystko, ułatwia nam program, przeznaczony dla gastronomii, który posiada wiele innych ciekawych opcji. Możemy sprawdzić, ile stolików obsłużył kelner danego dnia, jaka jest średnia wartość rachunku klienta, w jakich godzinach jest największy ruch, a w jakich nie ma go prawie wcale. Takie raporty, pozwalają dobrze przygotować harmonogram czasu pracy, dla poszczególnych pracowników. Statystyki sprzedaży, umożliwiają natomiast dobre planowanie strategii zakupowej. Programy gastronomiczne, maja tez inne właściwości. Dzięki wprowadzeniu do systemu dokładnych receptur wszystkich dań i cen poszczególnych towarów, możemy obliczyć koszt produkcji danej potrawy i zysk, jaki uzyskamy przy odpowiednich założeniach sprzedaży. Nie mając takiego programu, restauratorzy nie sa czasami w stanie kontrolować, opłacalności danego dania na bieżąco. Oprogramowanie znacznie ułatwia wiec pracę i pozwala na właściwą realizacje działań marketingowych, sprzedażowych i kadrowych.