Jak przygotować działkę do zimy?

Jak przygotować działkę do zimy?

Nadejście jesieni oznacza koniec sezonu ogrodniczego. Nie jest to jednak czas na zaprzestanie prac ogrodowych. Wręcz przeciwnie! Jesień jest porą roku, w której czynności ogrodowe są wręcz intensywniejsze. Trzeba bowiem przygotować swoje rośliny, trawnik, krzewy i drzewa do nieuchronnie zbliżającej się zimy. Czasem szklarnia ogrodowa może okazać się idealnym rozwiązaniem — pozwoli na kontynuację hodowli niektórych gatunków, a zarazem oszczędzaniem sobie pewnych prac.

Szklarnia ogrodowa oraz podwórek zabezpieczenie roślin przed zimnem

Jednym z ważniejszych etapów w ogrodzie jest otulinie roślin wieloletnich — tych, których szklarnia ogrodowa nie pomieści lub nie nadają się do uprawy w jej wnętrzu. Mowa tutaj głównie o bylinach, krzewach i iglakach. Korzenie roślin zaleca się obsypać dodatkową warstwą ziemi, aby i one miały zapewnioną odpowiednią ochronę przed działaniem niskich temperatur. Rośliny ogrodowe przeważnie okrywa się agrowłókniną, które kolejno obwiązuje się sznurkiem. Umożliwia to nie tylko zminimalizować szkodliwe działanie niskich temperatur, ale również zabezpieczy przed łamaniem pędów i gałęzi pod naporem śniegu. Co więcej, niektóre rośliny, które znajdują się w doniczkach, można przenieść do szklarni i kontynuować ich hodowlę.

Wielkie sprzątanie ogrodu — jesienne porządki

Na samym początku konieczne jest dokładnie usunięcie wszystkich zeschłych i obumarłych części roślin, jak i chwastów. Kolejno rabaty trzeba dokładnie przekopać, wzbogacając grunt o naturalne nawozy. W tym celu zaleca się zastosować kompost lub obornik. To najlepszy sposób na przygotowanie rabatów do posadzenia nowych roślin jednorocznych wczesną wiosną. Co więcej, to idealny sposób na odświeżenie aranżacji ogrodu.

Dużą uwagę trzeba również poświęcić na zadbanie o trawnik. Regularnie usuwanie z murawy opadłych liści można sprawić, iż nie będą one gnić, co mogłoby przyczynić się do uszkodzenia trawy. Co więcej, ostatnie koszenie trawnika zaleca wykonać się mniej więcej w listopadzie. Trzeba pamiętać, by nie kosić go zbyt nisko, gdyż będzie on wtedy bardziej podatny na niekorzystne działanie niskich temperatur.

Odpowiednie wyczyszczenie sprzętu ogrodniczego pozwoli cieszyć się nim w kolejnym roku

Utrzymanie piękne wypielęgnowanych roślin ogrodowych oraz efektywna aranżacja ogrodu nie byłyby możliwe bez narzędzi ogrodowych. Jeszcze przed zamknięciem ich w domku na narzędzia na czas zimy, każdy sprzęt należy dokładnie oczyścić. Przed zakończeniem sezonu ogrodniczego trzeba upewnić się, czy wszystkie miejsca poboru wody zostały zakręcone. W przeciwnym przypadku woda może wciąż znajdować się w rurach, co na skutek ujemnych temperatur może doprowadzić do rozsadzenia rur.

Dom