Jak zapobiegać zatorom w rynnach dachowych: porady dotyczące czyszczenia i konserwacji

Jak zapobiegać zatorom w rynnach dachowych: porady dotyczące czyszczenia i konserwacji

Budowa domu to poważna inwestycja, jednak aby wszystkie elementy do siebie pasowały, a także mało było problemów, należy szczegółowo wybrać każdy produkt czy narzędzie, bardzo ważny jest także dobór właściwych fachowców. Rynna plastikowa oraz inne dodatki tworzą system orynnowania, warto wiedzieć, jak o niego dbać.

Do czego służy orynnowania i jak dbać o rynny?

Rynna plastikowa jest wytrzymała, dobrze się prezentuje i ma korzystną cenę, dlatego to jeden ze stałych elementów orynnowania, czyli systemu obronnego występującego w każdym domu. Jego podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie materii budowlanej przed wodą, która z perspektywy czasu jest w stanie wyrządzić ogromną szkodę. Rynna plastikowa, a raczej cały system zabezpiecza w trakcie intensywnych opadów deszczu, które dzięki zmianom klimatycznym występują w Polsce coraz częściej. Rynny odgrywają bardzo ważną rolę także w trakcie zimy, gdy pada śnieg, a woda zamienia swój stan i staje się lodem.

Wiemy już, jak ważne jest orynnowanie, teraz czas, aby dowiedzieć się, jak dbać o system. Pierwszą, podstawową czynnością jest sprawdzanie, jak bardzo zanieczyszczony jest układ rynnowy. W tym celu trzeba wykorzystać stabilną drabinę (najlepiej wykonaną z aluminium). Dlaczego ten wybór jest najlepszy? Przede wszystkim jest to związane z jej lekkością. Do konserwacji systemu nie potrzeba pomocników, można to zrobić samodzielnie. Jednak trzeba pamiętać o wymaganej ostrożności i zastosowaniu pasów zabezpieczających.

Jak pielęgnować rynny w domu?

Pamiętajmy, że mieszkając blisko lasu czy wysokich drzew w rynnach znajdziemy liście, szyszki, błoto i piach. Trzeba je regularnie usuwać – w przeciwnym wypadku będą twarde jak skała i staną się trudne do usunięcia, a wraz z upływem czasu całkowicie zablokują przepustowość rynien poziomych. W praktyce oznacza to, że woda będzie się przelewać, co z kolei gwarantuje plamienie i uszkadzanie elewacji. Trzeba więc regularnie sprawdzać przepustowość rynien.

Rynna plastikowa nie jest trudna do wyczyszczenia, szczególnie gdy robimy to odpowiednio często. Najlepiej jest wykorzystać wodę wypuszczaną pod dużym ciśnieniem. Można użyć węża ogrodowego albo myjki wysokociśnieniowej. To również doskonały sposób na skontrolowanie szczelności całego systemu.

Dom