Najlepsze sposoby na zapewnienie bezpiecznego snu Twojego malucha

Najlepsze sposoby na zapewnienie bezpiecznego snu Twojego malucha

Optymalna ilość snu dla dziecka to gwarancja prawidłowego rozwoju umysłowego i fizycznego. Istnieją skuteczne sposoby, aby maluszek lepiej przesypiał noce, a wśród nich odpowiedni materac, pościele, właściwa temperatura w pomieszczeniu. Istotne są także ochraniacze do łóżeczka.

Rola snu w życiu dziecka

Sen umożliwia dojrzewanie mózgu oraz kształtowanie umiejętności językowych i zdolności uczenia. Oznacza to, że dzieci, które nie śpią w nocy albo mają niespokojny, przerywany sen mogą w przyszłości spodziewać się problemów z koncentracją oraz trudności w zarządzaniu emocjami. Podczas odpoczynku w organizmie wytworzony zostaje hormon wzrostu – somatotropina. Brak snu przyczynia się do zaburzeń wzrostu — w tym przypadku bardzo istotne jest także, aby podczas snu nie występowały żadne hałasy, gdyż zaburzają rozwój.

Ochraniacze do łóżeczka, materac, pościele i inne czynniki warunkujące dobry sen

Pierwszym krokiem do zapewnienia jakże potrzebnego odpoczynku jest nabycie łóżeczka, a jego wyposażenie jest równie istotne. Materac przede wszystkim powinien być średnio twardy i sprężysty, dopasowany do wymiarów łóżeczka. Należy za wszelką cenę unikać miękkich materacy, gdyż nie stanowią dobrego oparcia dla ciała pociechy, stanowią przeszkodę podczas ruchu, a nawet zwiększają ryzyko śmierci łóżeczkowej na skutek podduszenia. Jeżeli materac jest zbyt twardy, przyczynia się do bezustannego napięcia mięśni, co stanowi przeszkodę do zaśnięcia. Najlepszym wyborem jest materac średniotwardy — przez producentów jest oznaczany symbolem H2 albo H3.

Kiedy materac jest już wybrany, należy zadbać o odpowiednie prześcieradło i pościele. W pierwszym przypadku najlepiej sprawdza się wersja z gumką, gdyż charakteryzuje się elastycznością, nie zwija się i zapewnia komfortowy sen. Najlepszym wyborem jest prześcieradło bawełniane oraz frotte — oprócz przyjemnego dotyku, jest delikatne i bezpieczne.

Ochraniacze do łóżeczka gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa i pozwalają ochronić przed kontuzją, obdarciem naskórka i dyskomfortem.

W dalszej kolejności należy nabyć odpowiednie poszewki na kołdrę oraz poduszkę. Nie należy sugerować się tylko atrakcyjną kolorystyką i przyciągającymi uwagę wzorami, gdyż odpowiedni materiał jest ważniejszy. Najlepszym wyborem jest bawełna, gdyż sprawdzi się zarówno latem, jak i zimą. Kiedy na dworze i w mieszkaniu temperatura spada, warto rozważyć nabycie kołderki z ciepłym wypełnieniem, a używana poduszka musi być płaska i cienka bez względu na porę roku. Rodzice muszą pamiętać o wyborze antyalergicznego wypełnienia do poduszki oraz kołdry — w taki sposób można zabezpieczyć pociechę przed wszelkimi podrażnieniami i alergiami.

Zdrowie