Niemowlak na basenie – co warto wiedzieć o pierwszych lekcjach pływania

Niemowlak na basenie – co warto wiedzieć o pierwszych lekcjach pływania

Jeśli chcesz, aby Twoja pociecha nauczyła się dobrze pływać, musisz od najmłodszych lat oswajać ją z wodą. Dlatego tak ważne są pierwsze lekcje pływania, które mają miejsce już w niemowlęctwie. Jak zacząć i co warto wiedzieć na ten temat?

Pierwszy kontakt malucha z wodą

Dziecko oswoi się z wodą, jeśli będzie czuło bezpieczne ramię matki lub ojca przy sobie. W pierwszych tygodniach życia dziecko nie zakrztusi się wodą z powodu specyficznej, niewykształconej budowy tej części ciała. Za niedługi czas taka sytuacja ulenie zmianie. Kiedy warto wybrać się pierwszy raz na basen z dzieckiem? Generalnie cezurą jest okres 4-5 miesięcy, bo tak zaleca lekarze. Natomiast niektórzy eksperci mówią, że ważny jest jak najszybszy kontakt dziecka z wodą. Decyzję musisz podjąć samodzielnie,

Zanim jednak zdecydujesz się na pierwsze wyjście z maluchem na pływalnię, pozwól mu oswoić się z wodą w dużej wannie. Wtedy reakcja na kontakt z dużą ilością wody będzie dla niego jeszcze lepsza. Musisz pamiętać, że noworodek nie może przebywać za długo w ciepłej wodzie. 5 minut to optymalny czas, który stopniowo wydłuża się do 15 w 3 miesiącach życia. Kiedy maluch ukończy 3 lub 4 miesiąc życia możesz kłaść go na brzuszku na wodzie, delikatnie podtrzymując od dołu. Natomiast dziecko poniżej 6 miesiąca życia będzie samo unosiło się na wodzie przy lekkim podtrzymaniu głowy. Z koli po skończeniu pół roku dziecko będzie siadać w wodzie, a w późniejszych miesiącach strach przed wodą stanie się większy. Warto więc zacząć lekcje jak najszybciej, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty.

Ręcznik z kapturkiem i inne akcesoria basenowe dla malucha

Kiedy już zdecydujesz się wybrać na basen ze swoją pociechą, wcześniej przygotuj mu dobrą wyprawkę kąpielową. Przede wszystkim kup delikatny i szybko schnący ręcznik z kapturkiem, którym szybko posuszysz zziębniętą skór ę malucha. Najbardziej chłonne są ręczniki wykonane z tkaniny bambusowej, wyjątkowo delikatnej dla skóry dziecka. Ręcznik z kapturkiem w formie otulacza może być ocieplany od wewnątrz miłym dla skóry materiałem frotte. Na zewnętrznej stronie natomiast pokryty jest ciepłym i delikatnym polarem.

Kupując ręcznik z kapturkiem, zwróć uwagę na jego gramaturę, Im jest grubszy, tym bardziej ociepl skórę dziecka i będzie bardziej chłonny. Natomiast rozmiar ręcznika lepiej wybieraj zawsze większy, np. 100×100. Dziecko szybko rośnie, a ręcznik basenowy zawsze powinien mieć większe gabaryty.

Co jeszcze warto kupić do basenowej wyprawki?

Przede wszystkim kup dobrej jakości pieluszki do pływania, które są nakazane przez pływalnie. Oprócz tego przydadzą się podkłady do przewijania i mokre chusteczki do przeprowadzenia zabiegów higienicznych po wyjściu z wody. Balsam lub oliwka do mycia ciała oraz ubranka na zmianę to również niezbędne elementy wyprawki. Przydadzą się też lekkie przekąski dla malucha oraz inne rzeczy, które zawsze zabierasz na spacery.

Rodzina Różności