5 funkcjonalności, które mogą pomóc osobom starszym

5 funkcjonalności, które mogą pomóc osobom starszym

Zbyt duża ilość bibelotów, drobnych niefunkcjonalnych mebli i grubych dywanów – takie rzeczy nie powinny znajdować się w mieszkaniu osoby starszej, która jest bardziej narażona na upadek niż ktokolwiek inny. Zamiast takich akcesoriów mieszkanie seniora powinno być wyposażone w bardziej praktyczne elementy, jak wanna dla seniora czy poręcze. Poznaj pięć funkcjonalności, które mogą pomóc osobom starszym.

Wanna dla seniora i brak progów w łazience

To właśnie w łazience dochodzi do największej ilości wypadków, jakie mogą nastąpić w domu. W tym miejscu nie powinny znajdować się żadne maty i dywaniki (jedynie te antypoślizgowe). Warto również zlikwidować progi i poszerzyć drzwi, by w razie konieczności osoba starsza mogła poruszać się na wózku. Bardzo funkcjonalnym elementem tego pomieszczenia jest wanna dla seniora z drzwiami. Wzbogacając ją o poręcze i uchwyty, które pomogą poruszanie się w jej obrębie, osoba starsza będzie mogła korzystać z wanny bez przeszkód.

Toaleta susząco-myjąca

Bardzo funkcjonalnym urządzeniem, choć niestety kosztownym, jest toaleta susząco-myjąca. Pozwala ona zaoszczędzić ryzykowne przesiadanie się na bidet oraz ułatwia korzystanie z niej osobom z ograniczeniami ruchowymi. Istotne jest, aby toaleta była zamontowana wyżej niż standardowa tj. 48 cm. Z czasem można obok toalety zamontować poręcze, które ułatwią siadanie i wstawanie.

Łóżko z regulacją pozycji materaca

W sypialni seniora, podobnie jak w każdej sypialni, najważniejszym meblem jest łóżko. Warto postawić na takie, którego wysokość wynosi około 60 cm oraz które posiada możliwość regulacji pozycji materaca. Ten ostatni powinien być dość wygodny, ponieważ wielu seniorów spędza dużo czasu leżąc.

Odpowiednie włączniki światła

Pozostawienie włączników światła na standardowej wysokości może w przyszłości kosztować sporo pieniędzy i nerwów. Aranżując mieszkanie dla seniora warto zawczasu obniżyć je do wysokości 85 cm – tak by w przyszłości mogła z nich korzystać osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim.

Siedzisko pozwalające na zmianę obuwia

Przedpokój w mieszkaniu seniora powinien być przestronny, aby umożliwiał swobodne przemieszczanie się osobie na wózku. Niedocenianym elementem jest siedzisko umożliwiające wygodną zmianę obuwia. To dzięki niemu wyjście z domu oraz powrót ze spaceru nie będą kojarzyły się z wyzwaniem dotyczącym zmiany butów.

Dom