Jak właściwie pielęgnować dywaniki łazienkowe?

Jak właściwie pielęgnować dywaniki łazienkowe?

Dywaniki łazienkowe stanowią cenny dodatek do pomieszczenia kąpielowego, gdyż chronią przed poślizgnięciem się i jednocześnie nadają wyjątkowego charakteru i ciepła. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób odbywa się ich czyszczenie, żeby nie stały się siedliskiem bakterii, zarazków i roztoczy.

Jak prać dywaniki łazienkowe?

Dywaniki łazienkowe nie stanowią zagrożenia dla ludzi oraz zwierząt domowych pod warunkiem, że są regularnie poddawane czynnościom pielęgnacyjnym. W przeciwnym wypadku antypoślizgowy dywanik staje się rajem dla bakterii, grzybów i pleśni, a to wszystko ze względu na panujące w łazience ciepło oraz wilgoć. Dywanik zapewnia komfort po wyjściu spod prysznica czy wanny, jednak nikt z nas nie chce stawiać stopy na podłożu, w którym królują szkodliwe mikroorganizmy. Z tego względu trzeba je regularnie prać, ale bardzo trudno jest jednoznacznie określić, jak często powinno odbywać się czyszczenie. Jeśli w domu mieszka wielopokoleniowa albo wielodzietna rodzina czy z łazienki korzysta kilka osób, pranie musi odbywać się raz w tygodniu. W przypadku mniejszej intensywności użytkowania, czyli w mieszkaniu dwuosobowym, gdzie prysznic jest brany tylko raz dziennie – dywaniki łazienkowe wystarczy prać raz na dwa, a nawet trzy tygodnie. Oprócz prania trzeba pamiętać o suszeniu, gdyż materiał zalany dużą ilością wody staje się dla nas potencjalnym zagrożeniem, przyczynia się także do wystąpienia brzydkiego zapachu.

W jaki sposób należy prać dywaniki łazienkowe?

Aby nie zniszczyć dywaników znajdujących się w łazience, trzeba przede wszystkim zapoznać się z etykietą dołączoną przez producenta. Niemalże wszystkie modele można prać w pralce, ale wybrane dywaniki są zbyt delikatne i włożenie do pralki mogłoby się skończyć całkowitym zniszczeniem. Przed włożeniem dywaników do pralki, warto je potrząsnąć, dzięki czemu zanieczyszczenia i paprochy zostaną usunięte. Dywaniki łazienkowe mogą być prane razem z ręcznikami. W taki sposób zrównoważysz obciążenie urządzenia i zapewnisz bezpieczeństwo dla materiału. Wymagane jest także używanie delikatnych środków piorących. Nie wolno dodawać do prania octu ani wybielaczy. Najlepiej sprawdzi się zimna woda, gdyż antypoślizgowe maty mogą odkleić się w trakcie gorącego prania. Optymalny sposób suszenia to położenie dywaników na tradycyjnej suszarce albo pozostawienie ich na dworze.

Dom