Jak dbać o pościel, aby zawsze miała ładny wygląd?

Jak dbać o pościel, aby zawsze miała ładny wygląd?

Przyjemna w dotyku poduszka powoduje, że wtulając się w nią, można zasnąć o wiele szybciej. Ładnie zaścielone łóżko oraz czyste i świeże prześcieradła mogą zdobić niejedną sypialnię. Kupując ładne poszewki, każdy pragnie, aby posłużyły one dłuższy czas, nie tracąc swojej estetyki. Niestety dość często można spotkać się, że po kilku praniach kołdra staje się zmechacona, a na poduszkach pojawiły się zaciągnięcia. Jak dbać o pościel, aby cieszyć się jej ładnym wyglądem jak najdłużej?

Prześcieradła i poszewki – jak często zmieniać pościel?

Nawet pościel, która została uszyta z grubego i trwałego materiału. Powinna być zmieniana regularnie. Przeważnie podawanym czasem stosowania jednego kompletu pościeli są dwa tygodnie. Jednak wszystko zależy od tego, czy użytkująca ją osoba nie ma np. problemów skórnych lub nadmiernej potliwości. Ci, którzy walczą z trądzikiem, powinni wymieniać poszewki na poduszki co dwa dni. Jeden dzień śpiąc na jednej stronie, kolejny na drugiej. Natomiast w przypadku, w którym użytkownik bardzo się poci w nocy, powinien wymieniać wszystkie poszewki i prześcieradła co kilka dni.

Między zmianą pościeli dobrze jest ją wietrzyć i wystawiać na słońce. Pozwoli to na zachowanie jej czystości. Jednak może być to działanie przyczyniające się do skumulowania na niej roztoczy. Wystarczy włożyć pościel na taras lub okno raz dziennie w celu jej odświeżenia. Gdy pogoda temu sprzyja, nie ma powodu do obaw. Można robić to nawet co kilka dni. Szczególnie w przypadku, w którym nie ma problemów z alergią na kurz.

Suszenie pościeli w suszarce – czy to dobry pomysł?

Nowoczesne pralki cechują się również tym, że oferują funkcję suszenia. Niestety takie rozwiązanie może przyczynić się do wystąpienia zmechaceń. Może, ale nie musi. Wszystko zależy od tego, jaki zostanie włączony program. Nawet gdy pośpiech jest na porządku dziennym, nie ma sensu ustawiać suszarki na najszybsze funkcje suszenia gorącym powietrzem. Nie każda tkanina zniesie to bez negatywnych konsekwencji. Uniknięcie ryzyka powstania zmechaceń jest możliwe wtedy, gdy zastosuje się suszenie w temperaturze pokojowej. Mimo wszystko suszarka automatyczna, która oferuje wiele programów dopasowanych również do delikatnej pościeli, nie stanowi złego rozwiązania. Wystarczy jedynie wybrać model z niską temperaturą suszenia. Takie działanie pozwoli suszyć w niej także bieliznę pościelową.

Dom