Kilka sposobów na niespokojny sen

Kilka sposobów na niespokojny sen

Często zastanawiamy się, dlaczego w ciągu dnia brakuje nam energii, pomimo tego, że spaliśmy minimum 8 godzin. Niewiele osób wie, że poza długością snu, liczy się także jego jakość. Jest szereg czynników, które można usprawnić, aby znacząco podnieść jakość snu. Czasem wystarczy proste prześcieradło z gumką lub zmiana temperatury w sypialni. Jak podnieść jakość swojego snu?

Zadbaj o odpowiednie przygotowanie sypialni

Prześcieradło z gumką i odpowiednia poduszka to niejako podstawa wysokiej jakości snu, zwłaszcza dla osób, które zmagają się z niespokojnym snem. Prześcieradło z gumką daje gwarancje niezrolowania się, dzięki czemu powierzchnia, na której śpimy pozostanie przyjemna w dotyku. Dodatkowo jest ono doskonałym zabezpieczeniem materaca. Bardzo ważny jest także dobór poduszki. Na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli, które dedykowane są dla osób, które mają problemy z bezsennością czy niespokojnym snem. Warto wybierać poduszki o większych rozmiarach, dzięki którym nasza głowa cały czas pozostanie na podwyższeniu. Na jakość snu wpływa również materac, który należy wybierać względem swoich własnych preferencji, nie kierując się sugestiami z zewnątrz. Pamiętaj, że utarte powiedzenie, że materac im twardszy, tym lepszy to mit. Jednak prześcieradło z gumką, poduszka i materac to nie wszystko. Zwróć uwagę również na temperaturę jaka jest w sypialni – powinna być ona w przedziale od 15 do 24 stopni. Zadbaj także o odpowiednie zaciemnienie i ciszę. Jeśli nie jesteś w stanie wyeliminować zewnętrznych źródeł hałasu, skorzystaj z zatyczek do uszu lub słuchawek.

Stwórz swoją higienę snu

Aby dobrze się wysypiać, warto stworzyć swój własny harmonogram snu. Zacznij od wyboru stałej godziny wstawania. Organizmowi bardzo trudno zaplanować sen, jeśli każdego dnia budzisz się o innej potrze. Należy zadbać o podobne godziny pobudki codziennie, niezależnie od tego czy jest to środek tygodnia czy weekend. Przyjmuje się, że maksymalna różnica między godzinami pobudki może wynosić jedną godzinę. Zdecydowanie powinno się unikać także drzemek w ciągu dnia. Rozregulowują one wypracowany wcześniej harmonogram snu i mogą powodować późniejsze problemy z zasypianiem. Zadbaj także o odpowiednią rutynę przed snem. Nie spożywaj ciężkich posiłków czy alkoholu przed snem – zaplanuj jedzenie tak, aby dwie godziny przed snem niczego nie spożywać. Bardzo ważne jest także ograniczenie niebieskiego światła tuż przed snem. Warto odłożyć telefon czy wyłączyć telewizor na minimum 30 minut przed snem. Dzięki temu mózg będzie w stanie się wyciszyć i odpowiednio przygotować do snu.

Dom Różności