Mydło naturalne to wybór osób, które nie tylko pragną dbać o swoją skórę, ale jednocześnie zależy im na ochronie środowiska. Aby nie dać się nabrać nieuczciwym producentom, trzeba wiedzieć, w jaki sposób wybierać dobrej jakości kosmetyki. Jakie składniki powinny znaleźć się w składzie mydła?
Jakie mydła naturalne cieszą się największą popularnością?
Wśród naturalnych kosmetyków najczęściej możesz spotkać mydła czarne – doskonale nadają się do każdego typu cery. Szybko i skutecznie zwalczają zaskórniki. To doskonały sposób na oczyszczenie skóry i zachowanie młodego wyglądu na jeszcze dłużej. Z kolei mydła marsylskie wykazują właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze – przydają się także do walki z łupieżem. Mydła naturalne Aleppo mogą być używane przez właścicieli każdego typu skóry – u osób z łuszczycą zauważa się znaczącą poprawę wyglądu. Szare mydła są rekomendowane przy zmaganiu się z trudnymi do zagojenia ranami, gdyż nie zawierają żadnych olejków zapachowych i barwników, stąd ryzyko reakcji alergicznej zostaje zminimalizowane.
Jakie mydła naturalne warto mieć w domu?
Mydła naturalne nie muszą być wcale drogie, dlatego cena, którą trzeba za nie zapłacić, nie może być wyznacznikiem jakości. Wybierając kosmetyki, należy sprawdzić ich skład. Dobrej jakości produkty powstają z 4 do 5 składników oraz dodatków, wśród których można wymienić olejki eteryczne, wosk pszczeli, zioła oraz naturalne barwniki. Im mniej składników wykorzysta producent, tym lepiej. Mydła robione ręcznie mają większe bądź mniejsze wypustki oraz nieregularny kształt.
Nie wybieraj mydła, które ma intensywny kolor, silny zapach i wypolerowany kształt. To oznaki trefnych produktów.
Dobrej jakości mydła naturalne doskonale nawilżają i natłuszczają skórę, a do tego wystarczają na bardzo długo. Naturalne produkty są przyjazne dla środowiska, dlatego można ich używać bez wyrzutów sumienia. Kosmetyki zawierają cenne składniki, dlatego umożliwiają szybsze gojenie ran oraz leczenie stanów zapalnych.
Zanim sięgniesz po mydła naturalne, sprawdź, czy zawierają te składniki:
– oliwa z oliwek – wspiera suchą skórę skłonną do pękania, łagodzi podrażnienia,
– olej z nasion bawełny – nawilża i regeneruje,
– olej laurowy – wykazuje właściwości dezynfekujące,
– olej arganowy – wygładza, ujędrnia i wspiera walkę z trądzikiem,
– olej kokosowy – tonizuje oraz łagodzi skórę narażoną na długotrwały kontakt ze słońcem,
– olejki rumiankowe i lawendowe – uspokajają i koją,
– miód – doskonale nawilża i wygładza.
Wśród najczęściej wybieranych olejków eterycznych znajduje się aromatyczny zapach pomarańczy, lawenda, róża, tymianek oraz bazylia.