Żyrandole do salonu – jak wybrać

Żyrandole do salonu – jak wybrać

Żyrandole to modny dodatek, a zarazem wystrój nowoczesnych wnętrz. Kojarzenie ich z dawnymi salonami naszych babć już dawno przestało być aktualne. Przez lata zmieniły swój wygląd, co sprawia, że są one popularne wśród designerów, którzy mogą w salonach rozwinąć skrzydła. Ponadto żyrandole słały się jedną z głównych ozdób wnętrz, a czasem nawet mówi się o nich, jak o dziełach sztuki.

Żyrandol do salonu – modne materiały

W związku z tym, iż żyrandole do salonu są bardzo popularne, producenci oferują najróżniejsze rozwiązania. Decydując się na zakup takiego oświetlenia, warto również rozważyć, z jakiego rodzaju materiałów jest ono wykonane. A mianowicie:

  • Metal – wiele żyrandoli do salonu wykonanych jest głównie z metalu, dzięki czemu oświetlenie tego typu jest solidniejsze, co wiąże się z większym ciężarem. Konstrukcja metalowa daje możliwość wyboru lampy w ulubionym kolorze, gdyż metal to materiał, które często pokrywane jest lakierem.
  • Tworzywo sztuczne – bywa, iż żyrandol do salonu wykonany jest z tworzywa sztucznego. W zależności od zastosowanego tworzywa konstrukcja może być mocna i mniej łamliwa lub lżejsza i bardziej podatna na pęknięcia.
  • Kryształ – kryształowe żyrandole do salonu są bardziej stylowe niż alternatywne szkło i mogą mieć bardziej wyrafinowane cięcia.

Jakie klosze wybrać?

Dobrym sposobem na nadanie salonowi przytulności jest wybór żyrandola z ciekawym kloszem. Możliwe są różne rozwiązania od uwypuklających źródło światła po klosze ograniczające ekspansję światła, które nie jest tak bardzo rażące. Wybierając żyrandol do salonu z kloszem, należy zwrócić uwagę na to, by stylem zgrywał się z resztą pomieszczenia.

Jak rozmieścić żyrandole w salonie?

Jeszcze przed zakupem konkretnego żyrandola, dobrym pomysłem jest poproszenie o pomoc architekta wnętrz. Żyrandol do salonu może, ale nie musi zajmować centralnego miejsca na suficie. Przed decyzją o miejscu jego montażu, koniecznie należy wziąć pod uwagę rozmieszczenie okien i drzwi, obecność innych lamp oraz rozkład konkretnego wnętrza. Wiele osób decyduje się na projekt domu, który uwzględnia połączenie salonu z jadalnią. W takim przypadku możliwe jest świetne zaakcentowanie konkretnej przestrzeni przy pomocy odpowiednio dobranego oświetlenia. W takim wnętrzu żyrandole do salonu mogą być jedynie delikatnym akcentem lub odwrotnie, gwoździem programu. Wszystko będzie zależeć od tego na jakie oświetlenie postawimy w części jadalnej.

Jak dobrać rozmiar żyrandola do salonu?

Dokonując wyboru lampy, jaką jest żyrandol do salonu, należy pamiętać, aby jej wielkość (średnica oraz ilość żarówek) była dopasowana do powierzchni i wielkości pomieszczenia, które będzie oświetlać. Dla przykładu, żyrandole do salonu o powierzchni 20-25 metrów kwadratowych powinny być wyposażone w maksimum sześć żarówek oraz cechować się średnicą co najmniej 60-65 cm. W dużym salonie, którego powierzchnia wynosi 40-50 metrów kwadratowych, a wysokość sięga 3 metrów, średnica żyrandola powinna wynosić co najmniej 75-85 cm. Można również zdecydować się na montaż większej liczby mniejszych żyrandoli. Ich rozmieszczenie warto wówczas uzależnić od kształtu pomieszczenia.

Dom